Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (60)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (98)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Magnetic Large Opening Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Steel |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ Perforated Aluminum Capsules
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tear-off seals remove completely allowing content to pour from bottle. Wheaton™ Tear-Off Aluminum Seals, Unlined are available in a wide range of sizes and colors.
| Product Type | Complete Tear-off Cap |
|---|---|
| Quantity | 1000/Cs. |
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 1 Everyday Analysis
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Closure Size | 11 mm |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
Fisherbrand™ 8 mm Open Top Screw Thread Caps with Septa (8-425), 5.5 mm Hole
Fisherbrand™ 8 mm screw thread caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
| Thickness (Metric) | 1.3 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 8 mm |
| Color | Black |
| Septum | Red PTFE/White Silicone |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Hardness | 45 Shore A |
| Product Line | Fisherbrand |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Solid Black Screwthread Vial Caps with PTFE/F217 Liner (foamed PE between two solid PE layers)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with MicroLiter 9mm Screwthread Vials
MilliporeSigma™ Supelco™ Black Plastic Caps with White Rubber Liner
Autoclavable caps designed to ensure the ultimate in product safety
| Material (Liner) | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Color (Seal) | White |
MilliporeSigma™ Supelco™ Assembled Screw Cap with Hole and TFE Septum
The septa and closure was designed to provide a positive physical lock to assure that preassembled components arrive intact.
| Septum | Rubber |
|---|---|
| Material | PTFE,Polypropylene,TFE |
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Crimp seals with Viton™ Septa
Crimp seals to use with Carlo Erba HS 500 & 700, Leap HS 500, and CTC Combi-PAL autosamplers.
| Color | Black,Silver |
|---|
Inter-Seal™ Bonded Caps, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Eliminate expensive and time consuming hand assembly while preventing liner fallout.
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 or 40 mL Vial |
| Closure Size | 24-400 |
| Color | White |
| Septum | Bonded |
| Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Assembled Screw Cap with Hole
The septa and closure was designed to provide a positive physical lock to assure that preassembled components arrive intact.
| Material | PTFE,Silicone,Polypropylene |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Short Thread Screw Cap
Short thread screw cap with liner is suitable for use with short thread autosampler vials
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Material | Polypropylene |